side.png
side.png
f.png
i.png
w.png

gal bitton. ספטמבר 20, זמן קריאה 7 דקות

"יותר מדי חברות 'מתנהלות' ולא 'מנוהלות'"

השאיפה להקנות כלי ניהול פיננסיים-עסקיים מתקדמים לחברות בינוניות וקטנות ולמקמן על מסלול צמיחה ושיפור ביצועים, עומדת בבסיס פעילותה של חברת "אגם-איתן". ברוכים הבאים לעולם הפיננסי-עסקי של העתיד

ענת יפה l ניהול עסקים l יולי 2019 l דה-מרקר

bump-collaboration-colleagues-1068523.jp

מרבית החברות בעולם הינן בינוניות-קטנות. מרביתן לא ישרדו. בעולם העסקי של ימינו,

המשתנה והמתקדם חדשות לבקרים, מוסיפות הגלובליזציה והטכנולוגיה רבדים של מורכבות. למרות זאת, הבסיס, נשאר כשהיה: ניהול ולא "התנהלות". בעולם הגלובאלי, בו חברות קטנות ובינוניות מתקשות להאריך ימים, על המנהל מוטלת לפני הכל משימת השרידות. אחריה יש לטפל בצמיחה. חברות בינוניות-קטנות, שינכסו לעצמן את יכולות הניהול של חברות גדולות, יגדילו לאין שיעור את סיכויי הישרדותן ויקנו לעצמן מנועי צמיחה מתמשכים. וכאן נכנסת לתמונה פעילותה של חברת "אגם-איתן".

מי שנדרשים להופיע בקדמת הבמה בכל הקשור לניהול הפיננסי–עסקי של הארגון ובחינתו באופן רחב ועמוק יותר, הם מנהלי הכספים. אבל לעולם החדש של ניהול הכספים, התווספה בשנים האחרונות גם עשייה משמעותית בנושאי רגולציה, מיסוי, פיתוח עסקי והטמעת מערכות מידע מתקדמות, לצורך סיוע בקבלת החלטות ניהוליות- אסטרטגיות ושוטפות, שיפור הביצועים העסקיים וכמובן מקסום רווחי החברה.

חברת "אגם- איתן", שהוקמה על ידי אוסנת גרינשפון-מבורך, המשמשת בתפקיד המנכ"ל, ורו"ח שמעון איתן, מציגה עשרות שנות ניסיון בניהול חברות ומערכי כספים מורכבים ובהבראת חברות בתחומים שונים ומגוונים, ביניהם הייטק, שירותים, נדל"ן ועוד.

שירותיה נחלקים לשני תחומים עיקריים: שירותי CFO במיקור חוץ לחברות בינוניות קטנות, החל מהבסיס של הנה"ח ושכר וכלה בתכנוני מס, הגנות פיננסיות ואחרות, הובלת מו"מ אסטרטגיים וטיפול בכל ה"מטריה" הנושקת לפיננסים (מש"א-משפטי-IT-אדמיניסטרציה); ושירותים פרויקטליים לחברות בכל הגדלים, הכוללים תכנוני מס, איפיון והטמעת מערכות מידע פיננסיות, הובלת מו"מ אסטרטגיים/רגישים ועוד.

IMG_0262.jpg

אוסנת גרינשפון-מבורך
(צילום: שאולי לנדר)

מענה לכל תרחיש

"המצב לפיו חברות רבות מתנהלות ולא מנוהלות, שכיח לצערי", מסבירה גרינשפון-מבורך. "מבחינתנו, מנהל כספים, מעבר לאחריות על כל הצד הפיננסי הטהור, אחראי להרבה מעבר לזה: מנהל הכספים הוא יד ימינו של מנכ"ל החברה וצריך לסייע בידו בכל ההחלטות האסטרטגיות.

"יתרה מכך – מנהל הכספים הוא 'כלב השמירה' של החברה, הוא צריך לוודא שהחברה נמצאת בכל רגע נתון ברמת סיכון מינימלית ביחס למדיניות שהתווה מנכ"ל החברה ושהוא מספק מנופי צמיחה התואמים בעלותם את אותה המדיניות".

"ההבדל בין טעות לתקלה הוא אמצעי בקרה. כולנו טועים, אבל במקומות בהם נבנים תהליכי עבודה בסיסיים המשלבים אמצעי בקרה אלמנטריים נמנעות 99% מהתקלות, שכן הטעות מתגלה בזמן. ברוח הזו פועלת חברת 'אגם-איתן', לא רק ניהול החשבונות של לקוחותיה (הנה"ח/שכר וכד'), אלא תכלול כל המערך התומך את ליבת העשיה ותורם להתייעלותו.

"בד בבד אנו פועלים לצמצום חשיפות עסקיות המובנות בעולם העסקי, כמו בחיים עצמם, ומתן 'חמצן' באמצעות הסדרת והתאמת קווי אשראי המשמשים את צורכי הצמיחה והפעילות של החברה וניהול מקצועי ומתכלל של תהליכים קריטיים בארגון. זהו ניהול הכספים בעולם החדש, הפותח 'מטריית' שירותים משלימים לצד השירותים הפיננסיים הטהורים".

מה זה אומר?

"כל עסק מתנהל בסביבה בה קיימים סיכונים, אבל מנהליו צריכים לנהל אותם ולדעת אילו סיכונים הם מוכנים לקחת ואילו לצמצם או להעלים כליל. סיכוני מטבע, לדוגמה. אם עיקר מכירות העסק נעשו ברוסיה מול הרובל, ועיקר ההוצאות שלו בארץ, יש כאן חשיפה 'מטבעית'. כך גם בכל הנוגע לחשיפות ריבית, שהרי מרבית העסקים מסתייעים בהון זר. זה דבר שאפשר לגדר אותו ולהחליט מהו טווח הסיכון שיילקח. קיימות גם חשיפות משפטיות, או חשיפות סייבר, שלכאורה אינן בתחום אחריותו של סמנכ"ל הכספים – אבל הן בהחלט כן, כי כל תחום ה-IT כיום הינו גורם סיכון פר אקסלנס".

מדוע?

"כיוון שכיום בריגול עסקי כבר לא מוציאים ניירת מפח האשפה של חברה כדי לדעת מי הם לקוחותיה. פורצים אליה באמצעים קיברנטיים, מוציאים רשומות לקוחות, דפי תמחיר וכדומה – וכך מתחרים בה. אם אתה לא מגן על עצמך באופן סביר מפני העולם – ניתן להניח שבאיזה שהוא שלב 'יבקרו' אצלך וייקחו חומר שאספת בעמל רב". גרינשפון-מבורך מוסיפה: "ניהול נכון של מערך ה-IT יגן על נכסי החברה והעלויות אינן בשמיים. לצערי, מרבית העסקים לא משקיעים בכך מספיק וצריכים לחוות מכה אנושה כדי להתמגן. לעיתים זה מאוחר מדי והחברה לא מצליחה להשתקם, ובוודאות מחיר השיקום גבוה מאוד ביחס לחלופת התכנון וההערכות המקדמית".

כלומר יש שינוי בהגדרת תפקידו של מנהל הכספים כפי שרובנו מכירים אותה.

"כמובן. מבחינתי סמנכ"ל כספים הוא תפקיד אמון מדרגה ראשונה. הוא אחראי למיפוי כל החשיפות והגידור שלהן, עליו להיות שותף לכל ההחלטות האסטרטגיות של החברה וגם להוביל מהלכים אסטרטגיים. הוא 'כלב השמירה' של החברה ובעידן המודרני השמירה לא נגמרת בקופת המזומנים, ישנם רחשים שוטפים מתחת לפני השטח, עליו לחוש אותם ולתת להם מענה בזמן.

"אנחנו מאמינים שמנהל כספים טוב חייב להבין את כל המורכבות בכל הפעילות העסקית. רוב החברות הקטנות והבינוניות לא מעסיקות מנהל כספים, כי הן פשוט לא מסוגלות לעמוד בעלותו, וגם לא נחוץ להן מנהל כספים במשרה מלאה. לחברות הללו אנחנו מציעים שירות המותאם לצורכיהם, תוך השקעת מספר השעות המתאים להן ובעלות חודשית סבירה בהחלט".

אילו שירותים אתם מספקים לחברות האלה?

"אנו מנתחים את הפעילות השוטפת ומסכמים סך שעות שבועיות או חודשיות, שיספיקו להשגת המטרות שהחברה סימנה לעצמה. מאידך, כמו בחיים, ישנם מצבים שבהם החברה נכנסת לתקופה בה אנו נדרשים להרחיב פעילות, דוגמת בדיקת נאותות (DD). במצבים הללו אנו מתפקדים כמו אקורדיון, מתרחבים ומתכווצים, כך שהלקוח משלם בדיוק עבור העבודה שהוא מקבל מאיתנו.

"עם סיום הפרויקט אנו חוזרים למצב שגרה. כך החברה לא משלמת עבור פעילות שלא צרכה – בשונה מהעסקת עובד קבוע שמקבל משכורת ללא תלות בהיקף העבודה שלו – וגם נחסכת ממנה אי-הנעימות שבפיטוריו או בצמצום משרתו כחלק מהתייעלות. הפתרון הזה אינו מכביד כלכלית על החברה, ובתמורה היא מקבלת מאיתנו טיפול בכל קשת הנושאים הפיננסיים ואלו שמשיקים להם".

קשת השירותים הרחבה של "אגם איתן" מגיעה גם לטיפול בעובדים: משלב הסכמי העבודה לעובדים שנקלטים, ובקצה השני- פיקוח על תהליך העזיבה של עובד, בו טמונים מכשולים למעסיקים שאינם מצויים בדרישות החוק. המעורבות ממשיכה גם בצד הרכש והאדמיניסטרציה. "מכיוון שלרוב החברות הקטנות והבינוניות אין מערך תומך בהיבט הזה, הן מתרשלות בו. ההזמנות, למשל, יוצאות במיילים "חופשיים" – מה שעלול לחשוף את החברה. אלה חלק מתהליכי העבודה שאנחנו מסדירים. אנחנו ממפים את תהליכי העבודה העיקריים, ומסדירים אותם כדי שהחברה תעבוד ביעילות תוך הפחתת סיכונים מיותרים".

אחד מלקוחותיה של "אגם-איתן" היא חברת רופאים (קליניקה פרטית) שהניחה ש"רואה החשבון שלה מנהל לה את הכספים". זוהי אמרה שגורה בפי רבים. "רואה החשבון מנהל בעיקר את העבר", אומרת גרינשפון-מבורך, "למנהל הכספים השפעה על עתידה הפיננסי של החברה". כך, בהעדר תהליכי בקרה אלמנטריים, ההפרשות לקופות העובדים במשך שנים רבות נעשו שלא עפ"י החוק וההסכמים, מה שיצר חשיפה פיננסית (ואף משפטית) של בעלי החברה כלפי העובדים.

"זהו מצב שאף רופא בכיר לא רוצה להגיע אליו. אחרי שנים של עבודה קשה ופיתוח מוניטין מרשים הוא מוצא את עצמו בעיצומה של שערורייה שכלל לא היה מודע לה, אבל אי הידיעה אינה פוטרת אותו – הוא במרכזה".

בנוסף, קיים נדבך הישראלים בעלי חברות זרות, שהתפתחות האינטרנט אפשרה להם לחזור ארצה בעוד העסקים ממשיכים להתקיים בחו"ל והם מחוברים לתרבות הישראלית ולסגנון הניהול הישראלי. "אגם-איתן" משמשים כמנהלי כספים לחברות אלו הפועלות על פני הגלובוס כולו.

המידע הוא הכוח

ניהול מערכות המידע הארגוניות, מהנושאים החשובים בעידן הנוכחי, אינו מקבל את ההתייחסות הראויה בחברות רבות. על פי מחקרים שונים מתבצעת כיום פריצה לחברה בכל 39 שניות – פריצות שלרוב אינן מנוטרות כלל. כלומר, החברה שנפרצה כלל לא יודעת שנלקחו ממנה חומרים רגישים. "חברה שאין לה מערך ניהול מידע, הכולל בין השאר הגנות אלמנטריות, מסכנת את כל המוניטין שצברה. וזה קורה כל הזמן", אומרת גרינשפון-מבורך.

שוק בצמיחה מטאורית במערך העסקים של אגם-איתן הינו מגזר חברות הרופאים (קליניקות פרטיות). "אנו עדים למערכים רפואיים מהמתקדמים בעולם בכל הקשור לצד הרפואי גרידא, אולם למרבית הפליאה אנו מגלים לצדם מערכים מיושנים ולא מתפקדים בכל הנוגע להתנהלות העסקית. למשל, רבות מחברות הרופאים אינן עובדות עם תוכנות שמתממשקות זו לזו וכך נוצר לא אחת מצב בו הרופא לא גובה באופן מלא עבור כלל הטיפולים שנתן. החברות הללו אינן צריכות מנהל כספים באופן שוטף. הן צריכות עשיית סדר והגעה למצב אפס, ממנו ואילך אנו מגיעים אחת לרבעון-חציון לוודא שלא היה שינוי מהותי וככל שהיה – מתאימים את אופן הפעילות אליו.

"ביחס לסך החסכון שאנו מייצרים ללקוחות העלות היא זניחה והכי חשוב – הרופאים יכולים 'לישון בשקט'. במסגרת זאת, אנו מטפלים בניהול המזומנים והפנייתם לאפיקים מניבים, וידוא שלמות בגביה, תכנון המס ולא פחות מכך מזווית ה-IT, כי בחברות הללו לא תמיד מגנים על הקבצים הרפואיים כנדרש, והשרת של רבות מהן עדיין מוחזק מתחת לשולחן המזכירות כמו לפני 25 שנה.

"תאר לעצמך שידוענית נכנסת לפלסטיקאי לצורך שאיבת שומן, לדוגמה. מה יותר פשוט מאשר לשלוף מהשרת של הפלסטיקאי כמה תמונות או קבצים רפואיים של הידוענית ולהלך איימים על אותו פלסטיקאי, אם במטרה לסחוט אותו כלכלית או כדי לחסל את עסקיו? זוהי רק דוגמה פשוטה לאיום הלא סביר אותו לוקחים ברבות מהחברות הרפואיות".

"המענה הזה נכון גם במקרים של פשיעה כלכלית שהיום נפוצה מאוד. נכנסים לרשת של החברה, נועלים אותה ודורשים כופר בסכומי עתק. זה לא מתפרסם כי אף אחד לא רוצה שידעו שפרצו אליו, אבל אם החברה לא תשלם – לא תוכל להמשיך לעבוד, אלא אם יש לה גיבויים אמיתיים שניתנים להעלאה תוך פרק זמן מוגדר מראש".

כיצד אתם מעורבים במקרים כאלו?

"אנחנו דואגים שכל מערך המידע ינוהל עם מערכות הגנה סבירות לכל הפחות, עם גיבויים מרחוק ועם Recovery Time (משך שחזור) שמתאים לעסק. רוב החברות פרוצות כיום להאקרים, שרק צריכים 'ללחוץ על הידית ולהיכנס פנימה'. אם מתקינים כלי הגנה אלמנטריים יהיה קשה יותר לפרוץ, וההאקרים ימשיכו הלאה לחברה הפרוצה הראשונה שתיקרה בדרכן – וישנן רבות כאלה. מדובר בהוצאה לא גבוהה שנותנת לחברות שקט ומאפשרת להן להתמקד בתחום העשייה שלהן במקום להתעסק בכיבוי שריפות. ואלה שריפות ענק! אם הגדרת נכון מראש כמה סיכון אתה מוכן לקחת ושאיתו תצליח להתמודד, תהיה ערוך ומסוגל להתמודד עם כל מקרה".